Ahşap - PVC Kompozit

Ahşap - PVC Kompozit

WPC ( Wood Polymer Composite )  Ana taşıyıcı polimer ham maddesine talaş karıştırılmasıyla elde edilen, ağaç görünümlü son ürünlere verilen isimdir. Son yıllarda estetik ve doğal görüntüsü yanı sıra ahşap doğramalara oranla daha dayanıklı olması, su emilimi düşük ve yüksek yalıtım özelliği sayesinde daha maliyetli olan ahşap ürünlerin yerini almaya başlamıştır.

Diğer polimer extrüzyonlarına kıyasla daha zorlu bir üretim prosess şartlarına sahiptir. Burada en dikkat edilmesi gereken konu, kullanılacak olan talaşın nem oranıdır. Bu nem oranı yüzde sekizi geçmemelidir. Aksi takdirde ekstrüzyon içerisinde hızla buharlaşan su molekülleri yüksek basınca neden olacak ve sonucunda extrüder, kalıp hasarlarına sebebiyet verecektir.

WPC üretimleri diğer extrüzyon ürünlerine nazaran, talaş girdisi sebebiyle daha zayıf bağdaşma oranına sahiptir. Bu nedenle üretim hızı düşüktür. İyi bir plastikleşme ve talaşın polimer malzeme ile daha iyi bağdaşması için bizim tavsiyemiz konik burgulu ekstrüderlerin kullanılmasıdır.

Ayrıca ürün içerisinde talaş kullanılması sebebiyle alev geciktirici olarak çinko borat girilmesini tavsiye ederiz.  

Uygulama formüllerimiz genel bilgi verme amaçlıdır.

Yetkin Satış ve Müşteri İlişkileri Departmanlarımız her farklı uygulama için özel çalışmalar yaparak müşterilerimize özel çözümler üretmekte, gerekli olduğunda müşterilerimize özel yeni ürünler sunmaktadırlar.

Ca/Zn Bazlı

Başlangıç Formülü
Pvc 100
Talaş 100 - 150
Kalsit 15 - 20
4590 PX 7 - 8
ZNB 35 3 - 4
DMA 650 4 - 5
PRO 40 1 - 1,5