Akrilik Proses Yardımcıları

Akrilik Proses Yardımcıları

Akrilik proses yardımcıları, termo plastik üretimlerde düşük kullanım oranları ile eriyik akışını kolaylaştıran ve düzenleyen, polimer katkıları grubunda yer alan ürünlerdir. Sert PVC uygulamaları, proses yardımcılarının kullanılmaya başlandığı 1950 yıllarından bugüne hatrı sayılır bir ilerleme kaydetmiştir. Sıcağa ve ışığa maruz kaldıkça bozunum yaşayan PVC, ancak proses yardımcılarının desteği ile bu kırılgan yapısından kurtulmaktadır.

Genel PVC Uygulamaları

PRO 30

PRO 30 ilavesi plastikleşme zamanını oldukça kısaltır ve eriyiğin daha homojen olmasını sağlar. Bu özellikler daha yüksek sıcaklıklarda çalışma olanağını ve daha yüksek üretim hızında kusursuz yüzey kalitesine sahip nihai ürün eldesini sağlar. PRO 30, düşük moleküler ağırlığa sahiptir. PRO 30 kullanımı yüksek eriyik dayanımı ve plate-out (Plastik işleme hattının eriyik ile temas halindeki sıcak ve soğuk metal yüzeylerinde zamanla oluşan birikme) miktarında azalma sağlar.

PRO 40

PRO 40 kullanımı eriyik dayanımını artırır ve plastikleşme (Erime) zamanını belirgin şekilde kısaltır. PRO 40&39;ın PVC zincirlerini bağlayarak bir arada tutma özelliği sayesinde daha uzun polimer zincirleri elde edilir, böylece eriyik elastikliği yükselmiş olur. Bu özellik PRO 40&39;ın köpük uygulamalarında da kullanılmasını sağlar. Sadece dengeli et kalınlığı sağlamakla kalmaz, aynı zamanda mükemmel bir şekilde termoform ile kalıplanabilme özelliği sağlar. PRO 40 nihai üründe kusursuz bir yüzey düzgünlüğü elde edilmesini sağlayacak şekilde eriyiği homojen hale getirme özelliğine sahiptir.

PRO 60

PRO 60, plastikleşme zamanının daha kısa olması dışında PRO 40’ın aynı özelliklerini taşır. PRO 40’a göre yüzde 5 ile 10 arasında daha düşük kullanılmalıdır.

Köpük Uygulamaları

PRO 45

PRO 45, köpük uygulamalarında kullanılmak üzere geliştirilmiştir. PRO 45 ilavesi, yoğunluğu belirgin şekilde düşürür ve nihai ürün yüzeyinin mükemmel yapar. PRO serisindeki diğer ürünlere kıyasla en yüksek moleküler ağırlığa sahiptir. PRO 45&39;in ilave edilişi miktar artırıldıkça eriyiğin içerisinde gaz tutuma yeteneği gelişir ve bu durum daha düşük yoğunluklu daha iyi köpük elde edilmesini sağlar. Oldukça etkili bu proses, yardımcısının kullanımı ile istikrarlı bir üretim yapmak mümkün olur.

PRO 70

Profiller, köpük borular, köpük levhalar, köpük profiller ve ahşap kompozitler gibi uygulamalar için dizayn edilmiş çok yüksek molekül ağırlıklı akrilik bazlı proses yardımcısıdır. Molekül ağırlığı ve daha homojen eriyik PVC oluşturması nedeni ile köpük boru ve köpük profil uygulamalarında daha iyi mekanik özellikler ve yüksek verimli ekstrüzyon sağlar. Bu sayede daha iyi plastifikasyon, daha düşük tork, yüksek eriyik direnci ve de düşük yoğunluk sunar. Geliştirilmiş mekanik özelliği sayesinde yırtılmayı önlemek için daha fazla elastikiyet ve daha yüksek mukavemet sağlar. Eriyiklerin mekanik özellikleri, proses yardımcılarının moleküler ağırlığı ve bunların formülasyondaki kullanım seviyeleri ile artar.

Kaydırıcılık

PRO 50

PRO 50, kaydırıcılık özelliği de olan bir proses yardımcısıdır. PRO 50 kullanımı PVC eriyiğinin plastik işleme makinasının sıcak metal yüzeylerine tutunma eğilimini azaltır, böylece yapışma önlenir ve duruş yapmaksızın daha uzun süreli çalışma sağlanır. Plate-out miktarını azaltmakla kalmaz, aynı zamanda nihai ürünün çok temiz ve parlak yüzeyli olmasını sağlar. Eriyik homojenliği ve ısı dayanımı sağlanırken PRO 50 diğer proses yardımcıları ile birlikte kullanılabilir. Formülasyonlarda PRO 50 kullanılmasının diğer faydaları ise plastikleşme süresinin artırılması ve torkun düşürülmesidir.