Anti-Korozyon Pigmentler

Anti-Korozyon Pigmentler

Çinko Fosfat (ZNP 50)

Özellikle metal yapılara uygulanan boyalarda kullanılan çinko fosfat, en önemli antikorozif pigmentlerden birisidir. Çinko fosfat, sahip olduğu kolay dağılabilirlik (dispersiyon) özelliğiyle hem solvent bazlı hem de su bazlı sistemlerde kullanılabilmektedir. Antikorozif özelliğinin yanı sıra boyanın yüzeye tutunma özelliğini de artırmaktadır. Krom bazlı antikorozif pigmentlere iyi bir alternatif olan çinko fosfat, aynı zamanda çevre ve insan sağlığına daha uyumludur. Başta otomotiv, hava ve deniz sektörü olmak üzere yüksek korozyon dayanımı isteyen birçok alanda çinko fosfat içerikli boyalar kullanmaktadır. Otomotiv sektöründeki kullanımı sadece boyayla kısıtlı olmayıp araçların bazı parçalarının üretiminde de kullanılmaktadır. (Çinko fosfatlama)

Çelik ekstrüzyonunda kullanıldığında çeliğin korozyon dayanımını artıran çinko fosfat bazı plastik formülasyonlarında kullanıldığında alev geciktiricilerle sinerjik etki yapabilmektedir. Çinko fosfatın gübre, çimento, seramik, şelatlama ajanı, kimyasal reaksiyonlar gibi çeşitli alanlarda da kullanımı bulunmaktadır.

Kullanım Alanları: otomotiv, gübre, çimento, demir, çelik, galvaniz, beyaz eşya, seramik, şelatlama ajanı, kimyasal reaksiyonlar