Hidrotalsitler

Hidrotalsitler

Hidrotalsit, doğada bulunan ve kimyasal yapısı genel olarak Mg6Al2(OH)16CO3.4H2O şeklinde olan tabaka şeklinde yapıya sahip beyaz renkli bir mineraldir. PVC işlenirken ısı etkisi ve kayma gerilimi etkisi ile nihai ürün halinde iken UV ışınlarının etkisi ile bozunmaya uğrayarak yapısındaki Cl ayrılır. Ortama HCl gazı olarak açığa çıkan Cl, PVC’nin önce sararmasına ve sonrada yanmasına neden olabilir. Stabilizatörlerden beklenen fonksiyonlardan en önemlisi açığa çıkmış olan HCL ile kimyasal olarak reaksiyona girmesidir. Hidrotalsitler olağanüstü anyon değişimi özellikleri ile çok iyi asit tutucu olduklarından, PVC stabilizasyonunda çok etkilidirler. Çevre dostu, non-toksik olmalarından dolayı Ca/Zn bazlı stabilizatör sistemlerinin performasını çok ciddi şekilde artırmışlar, özellikle sert PVC pencere profilleri ile yüksek servis sıcaklığına sahip esnek PVC otomotiv kabloları üretiminde kullanılan stabilizatörlerin geliştirilmesinde hidrotalsitler çok büyük pay sahibi olmuşlardır. Kimyager olarak 2 tür hidrotalsit ürünümüz mevcuttur.

AS-01  (Magnezyum Alüminyum Hidroksi Karbonat Hidrat)

AS-01, magnezyum ve alüminyum esaslı sentetik bir hidrotalsittir ve PVC uygulamalarında asit tutucu olarak geliştirilmiştir Esas olarak polimerler endüstrisinde bir asit tutucu (örneğin PVC, PE, PS) olarak kullanılarak polimerlerik malzemelerin özelliklerini geliştirmek ve korumak için katkıda bulunur. Ayrıca hidrotalsit, farmasötik endüstrisinde gastrik asidi nötralize etmek için bir antiasit olarak kullanıldığı gibi birçok uygulamalarda da yer almaktadır.

AS-04  (Magnezyum Çinko Alüminyum Hidroksi Karbonat Hidrat)

 AS-04, magnezyum, çinko ve alüminyum esaslı çift tabakalı hidroksit yapısına sahip sentetik bir hidrotalsittir. Ara katmanlarda yük dengeleyici anyonları içerir, özellikle kablo ve pencere profili uygulamalarında kullanılmak üzere geliştirilmiştir.