Kauçuk Uygulamalar

Kauçuk Uygulamalar

Metal sabunları, kauçuk uygulamalarında proses yardımcısı olarak kullanılmaktadırlar. Akışkanlığı arttırırlar, daha düşük sıcaklıklarda çalışılmasını sağlarlar, kalıp ayırıcı özelliğe sahiptirler.

Metal Sabunları

Metal sabunları, stabilizatörlerin içinde kullanılan önemli ve vazgeçilmez ürünlerdir. Uzun yağ asidi zincirlerinden oluşan yapıları gereği tuzlara benzetilebilirler. Çoğu zaman bu katkılar hidroklorik asitleri, kendilerine bağlarlar. Başlıca metal sabunları: alüminyum, baryum, kalsiyum, kurşun, magnezyum veya çinkonun stearik, laurik, oktanoik veya benzoik asit bileşenleridir. Çinko sabunları, kararsız klor atomlarının yerine geçme potansiyelleri sayesinde PVC’yi iyi renklendirirken, öte yandan çinko klorür ortaya çıkarır. Bu metal atomları, ikiden fazla klor atomu bağlayabilir. 

Kalsiyum Stearat

Kalsiyum stearat, stearit asitin beyaz kalsiyum tuzudur. Kimyasal olarak, sodyum ve potasyum içeren el sabununun bileşenleri gibidir. En önemli kalsiyum sabunu olarak değerlendirilir. Sağlam fizyolojisinden dolayı son yıllardaki önemini arttırmıştır. Solventlerin çoğunda çözülmez. Fakat aromatik karışımlarda az miktarda ısıtıldığında çözülebilir. Aynı şekilde klorlanmış hidrokarbonlarda veya sebze ve mineral yağlarında ve waxlarında çözülebilir. 

Uygulama Alanları

Plastikte, asit yok edici, kaydırıcı, ayırıcı ajan olarak görev yapar. Plastik renklendirici konsantrasyonlarında ıslatma pigmenti olarak kullanılır. Sert plastik üretimlerinde, füzyonu hızlandırır. Kişisel bakım ve kozmetik endüstrisinde, tablet kalıp olmayan prosesler de dahil olmak üzere, jelleşme alanı olarak kullanılır. Bazı tip köpük kesicilerin içinde kullanılır. Kağıt ve karton üretiminde, etkili parlaklık ve toz önleyicilik görevi üstlenir. Beton ve harç endüstrisinde, ürünün tozlaşma seviyesini ayarlamak için betonarme yapımında kullanılır. 

Kalsiyum stearat ısı yardımı ile yukarıdaki özellikleri izlenebilir. 120 ile 130 derecede yumuşamaya başlar. 160 derece seviyelerinde sabit bir viskozite seviyesine ulaşılır. 

Çinko Stearat

Çinko stearat suyu geçirmeyen bir çinko sabunudur. Alkol, eter gibi polar solventlerde çözülmezken, ısıtılmış haldeki benzen ve klorlanmış hidrokarbon gibi aromatik hidrokarbonlarda çözülür. En güçlü kalıp ayırıcı ajanıdır. Elektroliti ve hidrofobik etkileri yoktur. Ana uygulama alanları, plastik ve lastik endüstrisinde, çabuk kaynaşma özelliği ile kalıp ayırıcı ajan ve kaydırıcı olarak kullanılmaktadır. 

Uygulama Alanları

Tüm stabilizatör sistemlerinde sinerji yaratır. Boya ve vernik endüstrisinde parlaklık veren bir malzemedir. Lastik, poliüretan ve polyester proseslerinde metal ayırıcı ajan olarak kullanılır. Kozmetik ürünlerin yapısını geliştirmek için kaydırıcı olarak kullanılır. Sülfür ve diğer hızlandırıcılar ile yapılmış olan lastiğin sertleştirilme prosesinde aktivatördür.